نماز شب

فضیلت نماز شب:

رسول خدا (ص)می فرماید:
دورکعت نماز در دل شب ازدنیا و آنچه در آن است نزد من محبوبتر است

امام صادق (ع) می فرماید:
نماز شب آثار هفتگانه دارد که عبارتند از:1-چهره را نیکو کند..2 – اخلاق را زیبا کند..3 – انسان را خوشبو نماید..4 – روزی را مقدرمی سازد.. 5 – باعث اداء قرض می شود.. 6 – غم و غصه راازبین می برد.. 7 – چشم را روشنی می بخشد..

رسول خدا می فرماید:
کسی که در شب نماز گذارد چهره اش در روز نیکو و نورانی می شود.

ازامام سجاد سوال شد.برای چه کسانی که در دل شب به راز ونیاز می پردازند زیباترین مردم اند؟آن حضرت فرمود:برای اینکه آنها درشب با خدای خویش خلوت می کنند و به راز و نیاز می پردازند وخداوند سبحان هم آنها رابه نور خودش مزین می نماید.

رسول اکرم (ص) می فرماید :
اگر مردم میدانستند که (دراثرنخواندن نماز شب) چهار ثواب بزرگ و پاداش همیشگی را از دست داده اند ، گریه هایشان بر از دست دادنش طولانی میشد.

چگونه نماز شب بخوانیم؟

نماز شب رو به چند صورت میشه خوند و دعا ها و اذکار زیادی هم داره..البته چون یه عمل مستحبی هست میشه اون رو کوتاه تر هم کرد:

۱- یازده رکعت ( ۴ نماز دو رکعتی مثل صبح به نیت نماز نافله شب +۲ رکعت نماز مثل نماز صبح به نیت شَفع + ۱ رکعت نماز به نیت وَتر )

هر سوره و دعائی هم که دوست داری بخون

۲- می تونی کوتاه تر و خلاصه تر بخونی :  (۲ رکعت به نیت شَفع + ۱ رکعت به نیت وَتر )

۳- اینم برای اونهائی که مثل من تنبلیشون میاد ( ۱ رکعت نماز به نیت وَتر )

توجه کنید که اصل نماز شب رکعت آخر اون هست و بقیه از نوافل نماز شب محسوب میشه.. (اگر ۳ رکعت آخر خونده بشه فضیلت بیشتری داره)

امام صادق (ع): هر کس نماز وَتر نخواند از ما نیست !!!

زمان نماز شب چه موقع است؟ نماز شب از نیمه شب شرعی تا اذان صبح بیشترین فضیلت رو داره... و بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب هم میشه خوند!

( خیلی عالیه ...راحت میتونی نماز صبحت رو بخونی و بعد هم ۱ رکعت نماز وتر بخونی و در زمره ی نماز شب خونها قرار بگیری...راه رسیدن به خدا  خیلی راحته!!! )

چکار کنیم برای نماز شب بیدار بشیم ؟ این سئوال رو از آیت الله حسن امامی کردم و اینجور بهم جواب دادند:

شب ها غذای سبک بخور ـ زود بخواب ـ مراقب چشم و زبانت باش ( تا توفیق اللهی از تو گرفته نشود ) ـ آیه آخر سوره کهف را قبل از خواب ۳ بار بخوان

ازحضرت صادق(ع) منقول است که از جدش روایت نموده که هر گاه می خواهید برخیزید برای نمازشب موقع خواب بگوید:
اَللّهُمَ لاتُؤمِنی مَکرَکَ وَ لا تُنسِنی ذِکرَکَ وَلاتَجعَلنی مَعَ الغافِلینَ اَقُوُ ساعَةَ کَذا و کَذا
وبه جای کذا و کذا ساعت بیدار شدن را بگوید. ملکی را خدا موکل گرداند که او را بیدار نماید.

 

نوشتن این مطلب به معنی این که من اهل نماز شب هستم نیست...از باب تذکر نوشتم فقط

التماس دعا

وبلاگ های دیگر من

www.zohd-dar-din.persianblog.ir

www.gonah310.persianblog.ir

www.imamhossein.net 

/ 77 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ذاکر کربلا

سلام خدمت دوست عزیز ممنون به ما سر زدید یا حق سید

مهسا

سلام وب قشنگی داری مطالب عالیه. سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااام سلااااااااااااااام سلاااااااااام سلاااااام سلاااام سلاام سلام .♥ .♥ ..

حامد

سلام دوست عزیز از وبلگت خوشم اومد اگه خواستی وبلاگ منو با اسم نماز شب لینک کن بعد بهم خبر بده تا لینکت کنم.

شرمنده نگاهت

سلام ممنون از حضور شما در وبلاگ بهترین دوست التماس دعا خیلی وقته به روز نشدید اما وبلاگتون مطالب خوبی داره یا علی

قزميت

عقاید انحرافی زرتشتیان

در جند سال اخیر مقابله دستگاه‌های فرهنگی با فرقه ی بهائیت و مسیحیت تبشیری و همچنین مقابله با رشد و فعالیت عرفانهای نوظهور؛ از یک سو و ترویج عقاید جریان انحرافی با محور ایرانیت باستان فضا و خلاء خاصی را برای زرتشتیان بوجود آورده است. تحرکات و شعارهای ایران گرایی جریانهای نزدیک به دولت آقای احمدی نژاد باعث شده زرتشتیان بدون توجه به قانون کشور که ملزم به رعایت آن هستند، پروژه تبلیغی خود را از چند سال پیش به شدت فعال کنند ماحصل این نوع نگاه افراطی به ایرانیت باعث ترویج افکاری مانند: منشور کوروش در مقابل عهدنامه مالک اشتر، پندار نیک گفتار نیک کردار نیک در مقابل شریعت و آیات قرآن ، اهورامزدا در مقابل الله شده است از محورهای عمده فعالیت تبلیغی زرتشتیان می توان به دو مورد زیر اشاره کرد: الف: سوء استفاده از حس میهن پرستی مسلمانان ایران ب: یورش به اعتقادات اسلامی برپایی جشنواره‌های حرکات موزون(رقص)، اردوهای مختلط دانشجویی، محفل‌های ایران پرستی، ترویج گفته‌های زرتشت و نشان فروهر دهن کجی‌های جدید زرتشتیان به قانون اساسی و اسلامی کشور می باشد. انجمن زرتشتیان نیز هیچ وقت به خاطر انجام اعمال منافی عفت و

محسن

سلام وبلاگ خوبی داری ....مطلب خوبی رو که گذاشته بودی خوندم ...بسیار مفید بود .... شاد و خرم باشی[ماچ]

ماه منیر

سلام اینک شدی ممنون از لطفتتتتتتتتتت [گل]

سیدالشهدا

سلام فوق عالی بود من شما رو لینک کردم شما هم اگه خواستید منولینک کنید