یا علی

بسم رب المرسلین

1-عزل ابابکر و نصب علی علیه‌السلام در ابلاغ سوره برائت بر اهل مکه

  آن هنگام که آیات اول سوره برائت ناز ل شد. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و اله 10 ایه اول را  به ابابکر لعنت‌الله‌علیه داده تا به مکه ببرد و برای کفار قریش بخواند.

  او در راه بود که جبرئیل نازل شد عرض نمود خداوند می‌فرماید این که  ادا نمی‌شود مگر به رفتن خودت یا کسی از خودت لذا پیامبر. حضرت علی ‌علیه السلام را طلبید و مامور  به این امر بزرگ کرد و حضرت خود را به ابابکر رساند آیات را از او گرفت و به مکه رفت و برای بت پرستان مکه قرائت نمود. 1

 عزل ابابکر لعنت‌الله علیه و انتخاب حضرت علی علیه‌السلام ، و انتخاب  نکردن حضرتش از همان ابتدا نکته‌های جالبی دارد که به آن اشاره می‌کنیم .

1-اثبات مقام مقدس علی علیه‌السلام بر دیگران  و به خصوص بر ابابکر لعنت‌الله علیه که (نامزد مخالفان برای رقابت بوده است)  کسی حق تقدم در امر خلافت را کبر سن وغیره به حساب نیاورد. اگر از اول این مأموریت را به امیرالمومنین علی علیه‌السلام می دادند این امر عادی به نظر می‌رسید وممکن نبود ظاهراً فضل و کرامتی برای حضترتش به این حدیث ثابت شود.

لذا برای اثبات مقام شامخ حضرتش، ایات را ابتدا به ابابکر لعنت الله علیه  می‌دهند.  پس از رفتن دهها کیلومتر حضرت علی را مامور می نماید.

2-اگر برای ابابکر لعنت‌الله علیه پیرمردی و سیاستمداری موجب حق تقدم بود نبایستی از چنین امر مقدس عزل می‌گردد و حال آنکه ابلاغ رسالت مخصوص پیغمبر و خلیفه پیامبر می‌باشد.

هزاران نکته باریکتر از که باکمی تأمل و تفکر می توان به عنوان پی برد.

 

و نکته مهم اینکه جبرئیل از جانب حق‌تعالی می فرماید: (این کار ادا نمی‌شود مگر به رفتن خودت یا کسی از خودت) که به دنبال این جمله در کتاب انیس المهوم ص 53 مناظره ای که بین ابن‌بابویه (ره) ورکن‌الدوله پادشاه دیلمی در مورد همین امر بحث شده است بدین ترتیب بیان می‌کند:

 پس ابابکر از پیامبر نیست به مفاد آیه «فمن تبعنی فهومنی» سوره ابراهیم آیه 36

 تابع پیامبر هم نمی‌باشد بدلیل آیه <قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحیکم الله> بگو ای پیامبر اگر خدا را دوست می‌دارید مرا پیروی کنید که خدا شما را دوست بدارد.

 پس دوست خدا هم نیست و کسی که محب خدا نیست مبغوض است و بغض خداوند  کفر است... الی آخر مباحثه .. کسی را که خداوند بر تبلیغ  ده آیه امین نداند چگونه امین باشد بر جمیع دین خدا و بر همه مسلمانها2.

 

 

 


1- محمد بن طلحه شافعی در ص 17 مطالب السئول – حنفی در باب 18 ینابیع الموده ـ ابن‌کثیر در ص 38 جلد پنجم

 

2- امام ثعلبی در تفسیر کشف‌البیان ـ ابن حجر مکی ص19  صواعق – امام احمد حبنل ص3 و ص151 جلد اول و ص 283 جلد سوم. و ص 164 جلد چهارم مسند. و حاکم در ص 51 جلد دوم مستدرک. بخاری در جزوه چهارم و پنجم صحیح که همگی از کتب اهل سنت می باشد. و غیره.

 

وبلاگ هیئت ما

/ 12 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
khodet mishnasim

salam..khobi ?? vagheeeaaaaan jaleeeeb o khondaaaaaani boooooooooooddddd movafagh bashi ..... ali yaret

مریم

سلام قشنگ وبلاگت ممنون که به وبلاگ من سر زدی خوشحال ميشم دوباره ببينمت التماس دعا خداحافظ

darya

ابی ها را نشا نه ايست تا سقف اسمان.......ابی باشيد

سعيد

وقتی ميگین ابوبکر لعنت ا... عليه حالم ازتون به هم ميخوره اگه خواستی بيشتر بدونی ميل بزن راستی چند سالته؟

بی تو ميميرم

( اللهم العن الجبت و الطاغوت ).... امام صادق (ع) فرمودند : جبت عمر <لعنت الله عليه> و طاغوت ابوبکر <لعنت الله عليه> است............. اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد....

هر کی به ما چه

خجالت بکشید ابوبکر یار غار پیامبر و تنها کسی است که از اصحاب پیامبر درباره اش ایه نازل شده کمی فکر کنید

garibe

lanat khoda bar omar va aboobekr

عسل

سلام خیلی قشنگ بود به وبلاگ من هم سری بزن منتظرتم.مواظب خودت باش.

علی

خداوند تبارک و تعالی در قرآن این دو خبیث و ظالمین دیگر در حق اهل بیت علیهم‌السلام را لعن می‌نماید و وعده عذاب فرموده است: ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الاخره و اعد لهم عذابا مهینا...احزاب / آیه 57 آنها که خدا و پیامبرش را آزار می‌دهند، خداوند آنان را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور ساخته، و برای آنها عذاب خوارکننده‌ای آماده کرده است و اما جهت اثبات دلایلی است که بنا به اختصار به یک دلیل اشاره می‌کنم حضرت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در مورد حضرت زهرا علیها سلام الله فرمودند: «فاطمه بضعه منی مَن آذاها فقد آذانی و مَن آذانی فقد آذی الله». فاطمه پاره تن من است هر کس او را اذیت کند، مرا اذیت کرده و هر کس مرا اذیت کند، خدا را اذیت کرده است و روایت است که حضرت زهرا سلام الله علیها به آن دو فرمودند: انی اشهد الله و ملائکته انکما اسخطتمانی و ما ارضیتمانی و لئن لقیت النبی صلی الله علیه و آله لاشکونکما الیه خدا را شاهد می‌گیرم و ملائکه او را به اینکه شما دو نفر مرا به خشم آوردید و مرا خشنود ننمودید و اگر پیامبر صلی الله علیه و آله را ملاقات نمایم هرآینه شکایت شما دو نفر

شعر و ادب

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید انشاالله بیشتر بتون از مطالبی که قرار دادید استفاده کنم و همچنین امیدوارم بتونید هدفی رو که برای وبلاگتون تعیین کردید رو بخوبی پیش برید اگه تمایل داشتید به وبلاگ ما هم سر ی بزنید اگر هم دوست داشتید با هم تبادل لینک کنیم خبرم کنید آدرس وبلاگ ما اینه http://sher00.blogfa.com/ شعر و ادب در پناه حق باشید یا علی